aksaraytb@tobb.org.tr
0 (382) 333 00 66

AKSARAY ANKARADA SUYA NEŞTER VURDU

AKSARAY ANKARADA SUYA NEŞTER VURDU

Aksaray Ak Parti Milletvekili Cengiz Aydoğdu’nun önderliğinde, Aksaray’dan Ankara’ya gelen heyet Devlet Su İşleri( DSİ) Genel Müdürü Mevlüt Aydın ve İlgili Müdürleri ile Dış Havzalardan Su Getirilmesi Konusunda Toplantı Gerçekleştirildi.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Toplantı Salonunda Gerçekleştirilen Toplantıya Ak Parti Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu başta olmak üzere, DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Ak Parti İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, İlçe Başkanı Hamza Aktürk, Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cüneyt Göktaş, Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bekir Kayan, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Tüzün ve İl Genel Meclis Üyeleri, İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav, Eski İl genel Meclis Üyesi Dede Teke, Eskil Belediye Başkanı Necati Belgemen, Sultanhanı Belediye Başkanı Fahri Solak, Ticaret Borsası Meclis Başkanı Nurettin Yapılcan, Eskil Ziraat Odası Başkanı İbrahim Kırlı, Jeoloji Mühendisleri OdSI Başkanı Tayfun Aydın, Uluırmak Sulaması Sağ Sahil Sulama Birliği Başkanı Ayfer Karlı, Aksaraylı İş Adamı Ahmet Dabanlı katıldı.

Aksaray Ak Parti Milletvekili Cengiz Aydoğdu tarafından toplantının açılış konuşması yapıldı. Ayoğdu “ bölgenin sulama suyu konusundaki durumu ve alınması gereken önlemler hakkında DSİ Genel Müdürü Aydın’a bilgiler verdi. Daha sonra Aksaray Ticaret Borsası Bakşanı Hamit Ökzök, konunun uzmanlarına hazırlatılan dış havzalardan su getirme projesi sinevizyon eşliğinde katılımcılara aktarıldı.

Yaklaşık iki saat süren toplantıda Aksaray adına büyük hayati önem taşıyan dış havzalardan su getirilmesi konusunda havza bazlı çalışmalar masaya yatırılarak DSİ Genel Müdürlüğü ve Ekibi ile birlikte çok önemli kararlar alındı ve Yakın bir zamanda toplantının yinelenmesine karar verildi. Sonuç olarak Eskil ve Sultanhanı İlçelerinde sulama konusunda geliştirilen özel projeler için pilot bölge olması kararlaştırılırken DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın ekibine “çalışmalara ,hemen başlanması” talimatını verdi. Kısa bir süre içerisinde Kızılırmak havzasından Aksaray’ a su getirmenin gayretleri ve çalışmaları içerisinde olacak olan Aksaray halkı konuya kilitlendi. Bütçesini de üstlenmek şartı ile Aksaray halkı Kızılırmak Suyunu Aksaray’a akıtmanın gayreti içerisinde olacaktır. Yapılacak olan projenin Aksaray’ımıza hayırlara vesile getirmesini dilediler.