aksaraytb@tobb.org.tr
0 (382) 333 00 66

Başarı Hikayeleri

Başarı Hikayeleri

Raşit Oğuz Başarı Hikayesi

Firma Eskil İlçesi Kaputaş Köyünde faaliyet gösteren Gazibey markası ile süt ve süt ürünleri imalatı sektöründe faaliyet göstermektedir. Uzun Yılar Çiftçilk ve inşşaat sektöründe faaliyet gösteren Raşit Oğuz, Süt ve Süt ürünleri sektörüne girerek ilk etapta küçük bir imalat hane kurarak üretimine başlamıştır. Uzun yılar sadece koyun sütünden kendine has tadı eski kaşar, küflü peynir üretimi yapmış daha sonra taleplerin artması ile imalathanesini geliştirmiş ve günlük işlediği süt miktarını arttırmıştır. Eskilin bütün köy ve yaylalarından koyun sütü toplayarak Eski Kaşar, Küflü Peynir, Tulum peyniri, Kaymak, Tereyağı gibi ürün yelpazesini geliştirmiştir. Eskil halkı tarafından beğenilen süt ürünleri artık şehre ve bölgeye dağıtım yapılır hale gelmiştir. Her Fuar organizasyonuna katılan Raşit oğuz bu sayede ürünlerini daha geniş pazarlara ulaşmasını sağlamıştır. Şu an itibari ile yıllık 500 ton süt işlemektedir.

Ali Hakan Acar

Tarım ve hayvancılığın Aksaray\'ın vazgeçilmez geçim kaynağı olduğunu biliyorum. Bu yüzden Aksaray\'ın tarım ve hayvancılığını katkı sağlamak için elimizden geleni yapmaya gayret gösteriyoruz. Biz 2000 yılında tarım ve hayvancılığa başladık. Kademeli olarak büyüdük. 2000 yılından 2014 yılına kadar kademeli olarak büyüme sağladık. Tarım ve hayvancılık yaparken modern tarım ve hayvancılık alanında çeşitli eğitimler aldık. Devletimizin verdiği imkanlardan yararlan pek fazla yararlanmadık. tarlalarımızda kavun, karpuz, soğan ve domates yetiştirdik. Daha önce bölgemizde yetişmeyen ürünleri ilk önce denedik ve sonra üretime başladık. Örneğin 7 dekar bir arazide önce dikimini yaptık daha sonra bu ürünlerden en verimli şekilde nasıl faydalanırızın peşine düştük. Üründen en verimli nasıl oluyorsa o şekilde ekimini gerçekleştirdik. Biz, sorunları tespit edip onları çözdük. Alternatif pazarlar oluşturduk. Şu an çiftçiler ürünün fiyatından haberdar. Ürününü pazarlayabiliyor, eskisi gibi ürününü tek müşteriye satmak zorunda değil. Birçok alıcıya ulaşmakta. Artık ürün yetiştirmek kolay önemli olan pazar bulmaktı bu sorunu da biz araştırarak ve çok çalışarak çözdük.

Recep Yapılcan

Aksaray Ticaret Borsası üyelerimizden Recep YAPILCAN 11 - 15 Kasım arasında Almanya Hannover kentinde dünyanın en büyük tarım ve hayvancılık fuarı organizasyonu için Borsamız koordinatörlüğünde ve çevre illerden de katılımlarla beraber 28 kişilik ekiple fuara katılım sağladı. Ziyaret edilen Tarım ve Hayvancılık fuarında Simental cinsi Kombine verimli (Et - Süt) inekleri inceleme fırsatı bulmuştur. Bu fırsatı iyi değerlendiren YAPILCAN fuarda Alman bir firma ile bağlantı kurarak 400 baş Simental cinsi inek satın aldı. Simental cinsi ineğin özellikleri ise Anavatanı İsviçre olan bu ırk Lekeli inek (Fleckvieh) olarak adlandırılırken zamanla bu isim Simental olarak devam etmiştir. Kombine verimli (Et - Süt) bu ırk kuzey ve güney Amerika\'da, Avustralya\'da, birçok Avrupa ülkelerinde ve Afrika\'da daha çok etçil yönünden dolayı tercih ediliyor. Simental ırkı diğer etçil ve sütçü ırklarla melezleşmeye çok uygundur. Bu sayede doğan buzağılar daha sütlü ve etli olmakla beraber , kas yapılarını da destekler. Dünya\'da ortalama 41 milyon Simental inek yetiştirilmektedir. Örneğin Almanya\'nın en gözde ırklarından biridir. Ortalama bu ülkede 1.5 milyon Simental bulunmaktadır.

Ayşe Cicim

Aksaray Ticaret Borsamız tarafından düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Kursuna katılarak girişimcilik belgesi alan Ayşe Cicim’i kurmuş olduğu işyerinde ziyaret ettik. Borsamızda düzenlenen kursa katılarak KOSGEB’den aldıkları destekle iş kuran kadın girişimcimiz Ayşe hanım bizimle deneyimlerini paylaştı. Aksaray’da yaşayan Ayşe hanım daha önce yıllarca farklı sektörlerde çalıştı, daha sonra kendi işini kurmaya karar verdi ve Borsamızda düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik kursuna katılarak kişisel bilgilerini daha da geliştirdi. Borsamızda katıldığı kurstan sertifikasını alan Ayşe hanım, KOSGEB’den aldığı destek ile 2016 yılı Şubat ayında sabun dünyası üzerine kurmuş olduğu kendi işyerini açtı.
Yaratıcılığını da kullanarak kendi yaptığı dekoratif sabunları işyerinde satan Ayşe hanım ayrıca sipariş üzerine müşterilerinin özel gün kutlamaları için sabundan yapılmış hediyelikler, sunum ve süsleme ürünlerini de satıyor. Yaptığı işin büyük bir baeğeni ve takdir topladığını belirten Ayşe Cicim almış olduğu güzel tepkiler sayesinde ürün yelpazesini de genişleterek cilt bakımı için çeşitli bitki özleriyle hazırlanan doğal sabunlarda satarak müşterilerine hizmet veriyor. Geniş bir müşterisi kitlesi olan ve geri dönüşlerin memnuniyet verici olduğunu söyleyen Ayşe hanım, işlerini özveri ve titizlikle sürdürüyor. Sipariş ve müşterilerinde başarılı bir artış yakalayan kadın girişimcimiz, şimdi işyerini büyütmeyi hedefliyor.