aksaraytb@tobb.org.tr
0 (382) 333 00 66

TÜRKİYE’DE BİR İLK

TÜRKİYE’DE BİR İLK

Valiliğimiz himayelerinde KOP İdaresi Aksaray Ticaret Borsası ve Tarım İl müdürlüğü işbirliği ile Organize Hayvancılığın Geliştirilmesi Projesi kapsamında tamamen yerli ve milli üretim olan 24 adet yem karma makinesi üyelerimize teslim edildi.

Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök, “KOP İdaresi Başkanlığında, Aksaray valimizin himayelerinde yüzde 70’i KOP destekli ve yüzde 30’u borsamızın finansmanlarıyla birlikte Aksaray’ımızdaki hayvancılık popülasyonu ve potansiyelini de öne çıkartmak amacıyla burada 24 adet üreticimize yem karma makinası dağıtımı töreni gerçekleşecek. Ben bu vesile ile KOP idaresine bölgemizde yaptığı projelerden dolayı çok teşekkür ediyorum. Aksaray’ın tarım ve hayvancılığını öne çıkartmak ve buradaki potansiyeli güçlendirebilmek adına, üreticilerimizin daha iyi çalışmalarını sağlamak adına bu projeyi gerçekleştirdik. İnşallah devam gelecek” dedi.
Vali Hamza Aydoğdu, tarım müdürünün başarılı çalışmasından dolayı üreticilere alkışlattırarak teşekkür etti.
Kentte “KOP Bölgesinde Organize Hayvancılığın Geliştirilmesi Projesi” kapsamında proje bütçesinin %30’nun Aksaray Ticaret Borsası tarafından karşılanan, yüzde 70’i ise hibeli olan 24 adet yem karma makinası düzenlenen törenle hak sahiplerine teslim edildi. Ticaret Borsasında düzenlenen törende konuşan Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, 1 milyon 100 bin TL tutarındaki proje kapsamında imalat ve üretimi Aksaray’da yapılan toplam 24 adet yem karma makinasının çiftçilere teslim edildiğini söyledi. Bir ilde birlik ve beraberlik varsa bir ilde samimiyet varsa bir ilde kurullar arasında bir kardeşlik varsa orda başarı kaçınılmazdır. Başarı bir ekip işidir. Millettekileri ile il başkanı belediye başkanı oda başkanları birim amirler ile aynı yöne, aynı hedefe yönelirseniz, cenabı Allah’ta sizi başarılı kılar” dedi.
Tarım ve Orman Müdürlüğünün çalışmalarını yakından takip ettiğini belirten Vali Aydoğdu, “Ben geldiğim günden itibaren bu ilin yöneticisi olarak tarım müdürümüzün yaptığı bütün çalışmaları yakından görüyorum. Ankara’da bürokraside olan iri olarak söylüyorum, bizim tarım müdürümüz 80 ile örnek olabilecek bir tarım müdürü” dedi. Daha sonra Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav’a dönen Vali Aydoğdu, “Vallahi Bülent bizi alkışlamışlar kadar sevindik. Başarıların daim olsun. Bu alkışlar senin nefsine hoş gelmesin, sorumluluğunu artırsın inşallah” ifadelerini kullandı. Geçmişte Aksaray’a çok güzel hizmetler yapıldığına değinen Vali Aydoğdu, “Çok güzel işler yapılmış. Aksaray tarihi misyonu itibari ile İç Anadolu’nun incisi olarak parlamaya devam ediyor. Zor günlerde her insan aslına hücre eder. Ne zaman ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde bir sıkıntı, bir dert, bir keder olmuşsa Aksaray bütün imkanlarıyla birlik ve beraberlik içinde bu sıkıntıları gidermeye çalışmıştır” şeklinde konuştu.
Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav ise, “Bakanlığımızın talimatları, Sayın valimizin talimatları ile çiftçilerimizin için projeler yapıyoruz. Bu projelerimizde ilimizdeki çiftçilerimizin üretmiş olduğu ürünlerden daha kaliteli yem elde etmeleri ve bu yemlerle düzenli olarak beslemeleri amacıyla KOP idaremizin desteklediği bir KOP Bölgesi organize hayvancılığı geliştirme projesi yaptık. 1 Milyon 100 Bin TL bütçeli bir proje. Bu projenin yüzde 30’u Ticaret Borsamız karşıladı. Yüzde 70’i de hibe. Burada 24 adet yem karma makinasını Ticaret Borsamıza teslim edeceğiz” diye konuştu.
Kuradan yem karma makinası alan üretici Mahmut Aktürk ise, “Biz Aksaray’da küçükbaş hayvancılıkla uğraşıyoruz. Yem karma makinası talebimiz oldu. Borsamız ve KOP idaresi de böyle bir proje yapmış. Toplamda 1 Milyon 100 bin liralık bir proje. 24 üretici yem karma makinası alacak. Bir tanesi de bize kurayla çıktı. Herkese çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından makinalar sahiplerine teslim edildi